پژوهه هزینه های چاپ مقاله - پژوهه
هزینه های چاپ مقاله

✅ هزینه های چاپ مقاله

?به هزینه‌هایی که ژورنال‌ها برای رسیدگی و داوری و انتشار مقاله شما دریافت می‌کنند، توجه داشته باشید:

?در گذشته، نویسندگان هر مقاله‌ای را که به ژورنال ارسال می­کردند، به‌صورت رایگان منتشر می­شد. از مدت­ها قبل فرآیند این کار به این سمت رفته است که حتی مجلاتی که وابستگی سازمانی و بودجه‌ای به یک مرکز دانشگاهی یا صنعتی یا علمی داشته­‌اند هم به این سمت می­روند که خودکفا بشوند و برای خودکفاشدن هم علاوه بر فروش نسخۀ چاپی مقالات خود، به پژوهشگران و مراکز علمی از مسیر اخذ هزینه­‌های رسیدگی به مقاله و انتشار آن از نویسنده هم اقدام می­کنند.

?برخی از ژورنال­ها هم این داستان را به سمتی سوق داده‌­اند که نویسنده در صورتی که بخواهد مقالۀ ایشان در وب­سایت ژورنال قابل­ رویت و دانلود رایگان باشد لازم است که هزینۀ انتشار را به ژورنال بپردازد، وگرنه ژورنال در صورتی که این هزینه را از نویسنده دریافت نکند مجبور خواهد بود مقاله را به‌صورت غیر رایگان در وب‌سایت برای دانلود پولی قرار بدهد.

 

✅این هزینه ها شامل چه مواردی است؟

با توجه به نیاز های مالی مجلات برای بقای خود، استفاده از روش های درآمد زایی یک امر طبیعی می باشد. بسیاری از مجلات علمی به سازمان ها و یا دانشگاه های معتبر جهانی وابسته هستند و ضمن دریافت بودجه چاپ مقالات را بصورت رایگان انجام می دهند، در مقابل نیز مجلات غیر وابسته و یا غیر وابسته مالی نیز با دریافت مبلغی جهت چاپ و داوری مقاله و از سوی دیگر دریافت هزینه دسترسی به نسخه کامل مقالات (Full Text) نسبت به تامین منابع مالی خود اقدام می نمایند.

?هزینه هایی که از محققان جهت چاپ مقالات در نشریات دریافت می گردد معمولا با عنوان های زیر می باشد.

۱٫هزینه رسیدگی به مقالات یا Processing Fee یا Submission Fee

۲٫هزینه دسترسی رایگان یا Open Access ، با پرداخت این هزینه مقاله شما بصورت رایگان در دسترس عموم قرار خواهد گرفت و مجله بابت دسترسی به این مقاله وجهی دریافت نخواهد کرد. این گزینه ضمن اجازه دسترسی ساده تر به مقاله شما، شانس ارجاعات (Citation) را افزایش می دهد.

۳٫هزینه داوری سریع، گاهی زمان رسیدگی به مقالات بصورت عادی بین ۳ تا ۶ ماه بطول می انجامد، در چنین مواردی مجلات با دریافت هزینه ای بابت داوری سریع در زمان کمتری به مقالات رسیدگی خواهند کرد. لطفا دقت فرمایید داوری سریع به معنی پذیرش مقاله شما در مجله نمی باشد!

۴٫هزینه انتشار، گاهی مجلات پس از تایید مقالات هزینه ای بابت چاپ مقاله نیز بصورت جداگانه دریافت می کنند.