پژوهه چگونه برای پذیرش دکتری PHD پروپوزال بنویسم؟ - پژوهه
چگونه برای پذیرش دکتری PHD پروپوزال بنویسم؟

نوشتن پروپوزال یکی از شرایط اساسی برای گرفتن پذیرش دانشگاههای خارجی در مقطع دکتری است که برای بسیاری از دواطلبان ادامه تحصیل در این دانشگاهها مانع اصلی است. برای نوشتن آن این توصیه هارو با دقت بخونید:
۱- قبل از هر چیز باید بدانید که تهیه یک پروپوزال برای مقطع دکتری نیاز به یک تحقیق مقدماتی کتابخانه ای دارد .( منظورم اینه که این کار نیاز به صرف زمان و کار جدی داره)
۲- قدم بعدی اینه که بهتره ابتدا یه لیست اولیه از دانشگاههایی که می خواهید براشون پروپوزال بفرستید تهیه کنید . این لیست باید نسبتا کوتاه و مرتبط با فقط یک رشته باشد. برای تهیه لیست می تونید از طریق یکسری سایت که راهنمای دانشگاههای دنیا هستند جستجو کنید و بعد انتخاب کنید. برای این کار این سایتها رو ببینید:

راهنمای دانشگاههای دارای مقطع Phd , Ms

راهنمای دانشگاههای آلمان

راهنمای دانشگاههای سوئد

راهنمای دانشگاههای فرانسه

۳- در سایت دانشگاههای مورد نظر بگردید تا راهنمای نگارش پروپوزال رو پیدا کنید. برای این کار می تونید این عبارت رو? How to write a thesis proposal را در سایت Search کنید و یا با بخش Postgraduate مکاتبه کنید و پروپوزال رو بر اساس راهنمای آن دانشگاه بنویسید. برای دانلود چند تا از این راهنما ها اینجا رو کلیک کنید.

۴- و چند توصیه مهم برای نوشتن :
می تونید قبل از نوشتن پروپوزال برای اینکه مطمئن شوید آیا موضوع مناسبی است یا نه اصطلاحا Draft آنرا بنویسد. یعنی مسئله و اهمیت آنرا بیان کنید ولی جزیئات روش تحقیق را نیاورید. بعد با استاد مربوطه مکاتبه کنید و در صورت تایید استاد راهنما با دریافت نظرات او پروپوزال نهایی را بنویسید
مهمترین بخش پروپوزال بیان مسأله تحقیق است که قبلا درباره آن مطالبی آموزشی ارائه داده ایم. حتما بخونید و با دقت انجام بدید.
پیشینه تحقیق یا مرور ادبیات تحقیق بسیار بسیار مهم است. استاد راهنما بر اساس پیشینه تحقیق متوجه می شه که آیا شما به موضوع تسلط دارید یا نه؟ پس باید وقت زیادی صرف کنید و مقالات پژوهشی معتبر رو بخونید و بدرستی بنویسد. (در خصوص نگارش پیشینه تحقیق منتظر مطلب بعدی ما باشید)
و بالاخره روش تحقیق که می تونه نقش تعیین کننده داشته باشه اما معمولا استاد راهنما در خصوص آن انعطاف پذیر تره و در جهت اصلاحش راهنمایی می کنه
سعی کنید پایان نامه دکتری شما در ادامه تز کارشناسی ارشد باشه که بتونید سریعتر و با تسلط بیشتری بنویسید. در غیر این صورت وقت بیشتری باید صرف کنید و باید مطالعه بیشتری داشته باشید
اگه در زمینه پروپوزال تان سوابق پژوهشی داشته باشید یعنی مقاله ای در مجلات علمی پژوهشی معتبر انگلیسی زبان یا ISI داشته باشید احتمال پذیرش آن خیلی بیشتر می شه
و در نهایت پس از نوشتن پروپوزال حتما از افرادی که به زبان انگلیسی مسلط هستند بخواهید متن شما رو از نظر گرامری و نگارشی ویرایش کنه. این خیلی مهمه.