پژوهه چگونه نرخ استنادات خود را افزایش دهیم؟ - پژوهه
چگونه نرخ استنادات خود را افزایش دهیم؟

خلاصه

 در گذشته، انتشار مدارک علمی در مجلات بین‌المللی کافی بود، اما دیگر اینطور نیست. امروزه شاخصی که برای سنجش وضعیت (و مسلما تاثیر) یک محقق به کار گرفته می‌شود تعداد استنادات به مقالات مجلات وی است. دستیابی به این شاخص برای محققان جوان واقعا سخت است به خصوص در حوزه‌های موضوعی که به آرامی حرکت می‌کنند یا حداقل با سرعت کم منتشر می‌کنند. با این وجود، اقدامات مبتکرانه‌ای برای افزایش نرخ استنادات وجود دارد که می‌توان برای افزایش تعداد نرخ استنادات انجام داد.

3143654

منتشر کنید، منتشر کنید، منتشر کنید

اگر تحقیق‌‌تان تنها به عنوان پایان‌نامه در دسترس باشد، فقط احتمال خواندن آن توسط افراد کمی وجود دارد. بسیاری از دانشجویان زمانی که مقطع دکتری را تمام می‌کنند تقریبا فرسوده هستند. آن‌ها از موضوع خود خسته شده‌اند، از استاد راهنمای خود آزرده‌اند و یا بر شغل و زندگی جدید تمرکز کرده‌اند. سال‌ها فقر (و احتمالا تجرد) اغلب حرارت شور و شوق برای کاوش میان داده‌های قدیمی برای شروع انتشارات جدید را تضعیف می‌کند. متاسفانه، در میان عدم قطعیت‌های زندگی، تنها دو چیز است که کسی نمی‌تواند آن‌ها را از شما بگیرد. آن دو چیز مرتبه علمی و مدارک علمی شما هستند. بنابراین، افتخار خود را پشتوانه قرار داده، کامپیوتر خود را روشن کرده و نوشتن را آغاز کنید. این کار را هر روز حداقل یک ساعت ادامه دهید تا زمانی که مقاله را برای یک مجله ارسال کنید. این کار را تا زمانی که تمام تکه‌های جذاب اطلاعات و یا تحلیل منتشر شده و یا حداقل در حال بررسی باشند تکرار کنید.

در جایی منتشر کنید که به حساب بیاید

در سال‌های نه چندان دور، تعداد مجلات معتبر نسبتا محدود بود. در حال حاضر انتخاب مجلات می‌تواند دلهره‌آور باشد و بسیاری از گزینه‌های موجود خیلی خوب نیست. یک قاعده ساده برای انتخاب یک مجله قابل قبول این است که بررسی کنیم مجله در پایگاه آی‌اس‌آی بپردازیم )نشریات ایرانی معتبر و موجود در آی اس آی را در پایگاه اطلاعات علمی جهاددانشگاهی میتوان مشاهده کرد). بسیاری از موسسات دانشگاهی مجلاتی را که در پایگاه معتبر نمایه نشده باشد به عنوان یک مجله دارای تاثیر کافی بالا برای محاسبه ارتقاء و استخدام در نظر نخواهند گرفت. لازم نیست همه انتشارات علمی شما در آی‌اس‌آی نمایه ‌شود اما بخشی از انتشارات علمی باید در این پایگاه نمایه شده باشند. علاوه بر این، به غیر از علوم کامپیوتر یا برخی دیگر از حوزه‌های موضوعی ویژه، یک مقاله کنفرانسی وزن کمی در ارتقاء و استخدام دارد.

زمان چرخه بررسی مقاله را بررسی کنید

یکی دیگر از ملاحظات مربوط به انتخاب مجله، بررسی چرخه بررسی مقاله است. می‌خواهید از بررسی مقاله یک ساله و سپس رد یا صرف یک سال دیگر برای پذیرش اصلاحات جلوگیری کنید. تخمین زمان چرخه بررسی می‌تواند دشوار باشد، اما اکثر مجلات مدت زمان تقریبی انتظار چرخه‌ بررسی خود را منتشر می‌کنند. علاوه بر این، شما می‌توانید همیشه به سردبیر برای دریافت این اطلاعات نامه بنویسید. به عنوان یک قاعده کلی، اگر مجله، سیستم دریافت مقاله به صورت الکترونیکی را نداشت، چرخه بررسی بسیار طولانی خواهد بود. برخی پایگاه ها امکان دریافت اطلاعات چرخه پذیرش را در کنار سایر اطلاعات علم سنجی مربوط به نشریه فراهم می آورند . نکته خوب دیگر در مورد مجلات با چرخه بررسی کوتاه این است که اگر مقاله شما مورد پذیرش قرار نگرفت، شما می‌توانید به سرعت به مجله دیگری ارسال کنید.

از نسخه پیش از چاپ آنلاین مطمئن شوید

یک عامل مرتبط دیگر چرخه انتشار است. صرف پذیرفته شدن مقاله شما به این معنا نیست که مقاله دسترس‌پذیر است. ممکن است بیش از یک سال در وضعیت «در دست چاپ» بماند که واقعا بد است. برای جلوگیری از این، در حال حاضر بسیاری از مجلات به سمت نسخه پیش چاپ الکترونیک رفته‌اند. به این ترتیب در مدت پذیرش مقاله یک شناساگر دیجیتال شی منحصر به فرد (DOI) به مقاله اختصاص داده شده و نسخه الکترونیکی آن منتشر می‌شود. در حال حاضر برای اکثر ناشران اصلی دانشگاهی (مثل Taylor and Francis و Elsevier) این اصل معمول است. اما هنوز برای مجلات منتشر شده توسط سازمان‌های حرفه‌ای یا تجاری به صورت کامل اینچنین نیست. بدتر از این، بسیاری از این انتشارات فقط به صورت فصلنامه هستند و می‌توانند صف انتشارات طولانی داشته باشند. بنابراین، یک مقاله پذیرفته شده ممکن است برای یک تا دو سال منتشر نشود. در جو بسیار رقابتی امروز، محققان کمی از عهده این صبر طولانی بر می‌آیند.

مقاله مروری منتشر کنید

در سال‌های گذشته، مجلات برتر مقالات مروری منتشر نمی‌کردند، به دلیل اینکه آنها را به عنوان تحقیق اصیل در نظر نمی‌گرفتند. این موقعیت به طور محسوسی تغییر کرده زیرا سردبیران متوجه شده‌اند که یک مقاله مروری خوب بسیار پر استناد است. این استنادات به معنای بالارفتن شاخص تاثیر برای مجلات است (شاخصی که بسیاری از نویسندگان آن را اساس تصمیم‌شان برای انتخاب مجله در نظر می‌گیرند). بنابراین، مقالات مروری با کیفیت بالا توسط مجلات مورد استقبال قرار می‌گیرند. در حالی که نمی‌توان با نگارش مقالات مروری حرفه‌ای شد یک یا دو مقاله مروری می‌تواند به خوبی تعداد کلی استنادات فرد را افزایش دهد. در آینده حرفه ای فرد این استنادات مبنایی برای ایجاد شاخص‌های دیگر می‌شوند که تنها استنادات یک مقاله را در نظر نمی‌‌گیرند بلکه مجموع استنادات یک نویسنده از تمام مقالات وی را ملاک قرار می‌‌دهند.

به نقل از پایگاه جهاد دانشگاهی