پژوهه » ۶ روش برای پیدا کردن مقالات دسترسی آزاد در الزویر
۶ روش برای پیدا کردن مقالات دسترسی آزاد در الزویر

انتشارات الزویر علاوه بر ۵۶ مجله علمی دسترسی آزادی که در اختیار محققین هستند، اجازه انتشار مقاله بصورت دسترسی آزاد را به نویسندگان می‌دهد. هم اکنون بیش از ۹۰ مجله از انتشارات الزویر حاوی مقالات دسترسی آزاد هستند. در زیر ۶ روش برای تشخیص و دسترسی به مقالات دسترسی آزاد الزویر ارائه می‌گردد.

۱- مشاهده لیست مجلات دسترسی آزاد الزویر

در صفحه اصلی ساینس دایرکت با کلیک بر روی راهنمای مجلات دسترسی آزاد (Open Access Journal Directory) می توانید به لیست مجلات دسترسی آزاد الزویر برسید.

۲- یافتن مجلاتی که حاوی مقالات دسترسی آزاد هستند

همانطور که ذکر شد، انتشارات الزویر به نویسندگان خود این امکان را می‌دهد که مقالات خود را بصورت دسترسی آزاد در مجلات الزویر منتشر کنند. برای مشاهده مجلاتی که حاوی مقالات دسترسی آزاد هستند می توانید در صفحه اصلی ساینس دایرکت بر روی مشاهده همه نشریات حاوی محتوای دسترسی آزاد (View all publications with Open Access articles) کلیک کنید.

۳- مشاهده لیست نتایج جستجو

در لیست نتایج جستجوی ساینس دایرکت در کنار مقالاتی که دسترسی آزاد هستند آیکون Open Access وجود دارد.

۴- محدود کردن نتایج به مقالات دسترسی آزاد

در جستجوی پیشرفته ساینس دایرکت با فعال کردن تیک مقالات دسترسی آزاد(Open Access Article)، نتایج جستجوی شما به مقالات دسترسی آزاد محدود می شود.

۵- تشخیص دسترسی آزاد و یا پولی بودن مقاله ای که در حال مطالعه هستید

زیر عنوان و نام نویسنده مقالات دسترسی آزاد، ایکون دسترسی آزاد(Open Access) برنگ نارنجی وجود دارد که نمایانگر رایگان بودن مقاله می باشد.

۶-مشاهده مقالات دسترسی آزاد در یک مجله

همانطور که ذکر شد، علاوه بر مجلات کاملا دسترسی آزاد در الزویر، این انتشارات اختیار انتشار مقاله بصورت دسترسی آزاد را به نویسندگان می دهد. برای آنکه بدانیم مجله ای حاوی این مقالات هست یا خیر کافیست در صفحه پروفایل مجله عبارت Support Open Access با رنگ نارنجی را بیابید.

درصورتی که مجله حاوی مقالات دسترسی آزاد باشد در ستون سمت چپ مجله لینکی به مقالات دسترسی آزاد(open-access article) آن مجله وجود دارد که از طریق آن میتوانید این مقالات را مشاهده نمایید.

منبع: ۶ ways to find Elsevier’s open access content