پژوهه یک تجربه خوب در فیش برداری! - پژوهه
یک تجربه خوب در فیش برداری!
تنظیم فیش ها یکی از مراحل مهم و طولانی انجام پایان نامه است. بنابراین بهتر است در طراحی آنها حوصله به خرج دهید و نظم قابل قبولی را برای آنها در نظر بگیرید. فرمت فیش ها بسیار متنوع و وابسته به شخص است. اما دو دسته بندی کلی وجود دارد:
برخی افراد فیش های کاغذی را ترجیح می دهند و برخی تمایل دارند فیش های خود را در کامپیوتر و به صورت فایل ورد ذخیره کنند. این تصمیمی شخصی و وابسته به ترجیحات شماست. اما هر تصمیمی که می گیرید باید چند نکته را در نظر آورید:
در همه فیش ها اطلاعات کامل منبع را ذکر کنید.
در همه فیش ها نقل قول مستقیم و غیر مستقیم را مشخص کنید (زیرا برخی عادت دارند در هنگام فیش برداری عبارات را با زبان دیگری بنویسند)
شماره صفحه را به صورت دقیق ذکر کنید تا به درد سر نیفتید.
پیشنهاد خود من دسته بندی فیش ها بر اساس فصل در بدو فیش برداری است. برای مثال من برای هر فصل یک رنگ مشخص کردم و میدانستم که فیش هایی که برچسب صورتی دارند مربوط به فصل دو و فیش های سبزرنگ مربوط به فصل سه هستند. به این ترتیب، رفته رفته که حجم فیش ها افزایش می یافت، نظم خوبی در مجموعه فیش ها مستقر میشد.
دسته بندی داخلی فیش ها هم مهم است. بنابراین عناوین فرعی که برای فیش های خود در نظر میگیرید، باید تا حد ممکن روشن و بدون ابهام باشند. درست است که خواننده بعدی این فیش ها خودتان هستید، اما فراموش نکنید که در هنگام نوشتن تز ذهن شما پر از مفهوم و نظریه و ایده است و هر زمان ممکن است فراموش کنید منظورتان از مخففی که برای خود ساخته اید چه بوده. یا یک ایده جدید را در کجا یادداشت کرده اید. پس تا حد ممکن، با نوشتن همه راهنمایی ها برای خود، از استرستان بکاهید و فرایند را به خوبی مدیریت کنید.
دقت کنید که فرایند فیش برداری ممکن است تا حدودی خسته کننده و گیج کننده به نظر برسد. چراکه بعضاً شروع به مطالعه و فیش برداری منبعی می کنیم و وقتی جلوتر می رویم متوجه می شویم چندان به کار ما مربوط نیست یا اینکه به تدریج از حوزه مد نظر ما دور تر میشود. بنابراین لازمست ماکت و موضوع خود را همواره در ذهن داشته باشیم و از آن مهمتر، به آن وفادار بمانیم!
نکته دیگر اینکه برخی از دانشجویان به محض برداشتن و به دست گرفتن یک کتاب شروع به فیش برداری و به محض اتمام آن شروع به تایپ فیش ها میکنند و در هنگام نگارش پایان نامه با حجمی از فیش هایی مواجه می شوند که حتی یک خط از آنها مورد استفاده شان قرار نگرفته است. پس دقت کنید! برای اینکه شما گرفتار چنین مسئله ای نشوید، باید به شکلی بهینه فیش برداری کنید. اگر شک دارید که آیا این مطلب در آینده به درد خواهد خورد یا نه، شماره صفحات آن را بنویسید و در فیشی جداگانه حدود موضوعی آن را مشخص کنید تا در صورت لزوم بتوانید به راحتی آن را پیدا کنید.
* اگر میخواهید از نرم افزار اند نوت برای تسهیل کار خود استفاده کنید، این مرحله زمان خوبی برای شروع آن است.