پژوهه پایگاه اطلاعات علمی «علوم انسانی» - پژوهه
پایگاه اطلاعات علمی «علوم انسانی»

پرتال جامع علوم انسانی به آدرس www.ensani.ir  به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه علوم انسانی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است:

–          ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود.

–          معرفی تخصصی پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی علوم انسانی جهت تقویت حقوق معنوی.

–           فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای علوم انسانی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه علمی کشور در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی.

–          ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی علوم انسانی در کشور.

وجه تمایز پرتال جامع علوم انسانی با سایر پایگاه داده های مشابه، دسته بندی موضوعی داده های علمی در آن می‌باشد که در قالب بیش از ۳۲۰۰ موضوع، حوزه های مختلف علوم انسانی را شامل می شود. مزیت دیگر پرتال جامع علوم انسانی دسترسی آسان و رایگان مخاطبان به منابع پرتال جامع علوم انسانی می باشد.

 در فاز اول پرتال، ابتدا چارت موضوعی ۱۵ پایگاه اصلی پرتال با مشورت اساتید و صاحب نظران هر حوزه تهیه و بیش از ۲۵۰ هزار داده علمی جمع آوری شد که ۱۸۰ هزار داده علمی (شامل مقالات منتشر شده در نشریات مکتوب، مقالات ارائه شده در پایگاه های علمی، نمایه مقالات ارائه شده در همایش ها، نمایه کتاب و نمایه پایان نامه ها) حائز شرایط درج در پرتال جامع علوم انسانی تشخیص داده شده و به مرور زمان در پرتال قرار گرفت. از این تعداد حدود ۱۱۰ هزار مقاله بصورت تمام متن می باشد.

فاز دوم پروژه با هدف تکمیل بانک اطلاعاتی موجود، بروزرسانی نشریات و اضافه نمودن نشریات جدید آغاز به کار کرد. همچنین ۲ پایگاه جدید تربیت بدنی و کتابداری، به پرتال اضافه شده است.

در این مرحله تمرکز پرتال بر جمع آوری مقالات نشریات علمی و تاریخی از ابتدای انتشار تا نشریاتِ به روز متمرکز شده بود. حاصل فعالیت پرتال ، جمع آوری ۱۶۰ هزار داده علمی بود که حدود ۱۲۰ هزار داده توسط کارشناسان ۱۷ پایگاه اصلی موجود در پرتال حائز شرایط درج در پرتال تشخیص داده شد.

در فاز دوم برای تعامل بهتر پرتال با نشریات واحد روابط عمومی این واحد تاسیس شد که حاصل تلاش این واحد تا کنون برقرای ارتباط دوسویه با بیش از ۳۰۰ نشریه فعال موجود در پرتال می باشد که ضمن ایجاد صفحه اختصاصی نشریات علوم انسانی، آخرین شماره نشریات بر روی پرتال قرار می گیرد.

وضعیت فعلی پرتال

در حال حاضر پرتال جامع علوم انسانی با بیش از ۳۴۰ هزار داده علمی که بیش از ۲۹۰ هزار داده آن تمام متن می باشد میزبان جامعه علمی و پژوهشگران حوزه علوم انسانی و اسلامی می باشد.

گزارش بازدید از پرتال جامع علوم انسانی شش ماهه نخست ۱۳۹۴

ردیف ماه تعداد بازدیدکننده صفحات بازدید شده میانگین روزانه بازدیدکننده میانگین روزانه صفحات بازدید شده
۱ فروردین ۷۵۰,۹۳۵ ۲,۳۱۹,۹۱۴ ۲۴,۲۲۴ ۷۴,۸۳۶
۲ اردیبهشت ۹۹۴,۵۰۹ ۲,۸۰۳,۲۳۱ ۳۲,۰۸۱ ۹۰,۴۲۷
۳ خرداد ۸۹۵,۳۹۸ ۲,۶۸۳,۳۹۶ ۲۸,۸۸۴ ۸۶,۵۶۱
۴ تیر ۶۹۰,۲۵۵ ۱,۵۱۳,۹۷۷ ۲۲,۲۶۶ ۴۸,۸۳۸
۵ مرداد ۶۷۱,۹۸۲ ۱,۵۲۵,۱۷۰ ۲۱,۶۷۷ ۴۹,۱۹۹
۶ شهریور ۷۳۷,۵۲۶ ۱,۶۵۲,۰۳۲ ۲۳,۷۹۱ ۵۳,۲۹۱
مجموع ۴,۷۴۰,۶۰۵ ۱۲,۴۹۷,۷۲۰ ۲۵,۴۸۷ ۶۷,۱۹۲

 

بر این اساس پرتال جامع علوم انسانی از آغاز تا کنون تلاش خود را به خدمت رسانی به جامعه علمی کشور اعم از نشریات، موسسات، صاحبان آثار و پژوهشگران و … مبذول  داشته است؛

–          گردآوری ۳۴۰ هزار داده علمی حوزه علوم انسانی به صورت طبقه بندی شده با دسترسی آسان و رایگان

–          ایجاد صفحات  اختصاصی نشریات علوم انسانی در پرتال

–          معرفی صاحبان آثار به همراه امکان اختصاص صفحه به هر صاحب اثر جهت بروزرسانی رزومه

–          اطلاع رسانی همایش های ملی و بین المللی حوزه علوم انسانی

آمار فعالیت سال ۱۳۹۴ پرتال جامع علوم انسانی به شرح ذیل می باشد:

o       دریافت بیش از ۱۷۰۰۰ مقاله تمام متن از نشریات علمی حوزه علوم انسانی و بارگذاری بیش از ۱۳۵۰۰ مقاله در پرتال جامع علوم انسانی

o       ثبت بیش از ۵۰ نشریه جدید در پرتال و افزایش تعداد نشریات به بیش از ۱۱۵۰ نشریه

o       بازدید روزانه ۳۲ هزار محقق بطور میانگین از پرتال با بیش از ۶۵ هزار صفحه بازدید شده در روز

o       قرار گرفتن پرتال در جایگاه ۲۴۰ سایت برتر کشور و سومین سایت پربازدید حوزه بازنشر مقالات

o       بروزرسانی بیش از ۳۵۰ نشریه موجود در پرتال

o       دریافت ۱۲ میلیون بار مقاله تمام متن توسط مراجعین در سال ۱۳۹۴

o       ثبت بیش از ۱۵۰۰ شماره نشریه از بیش از ۳۵۰ نشریه موجود در پرتال

o      افزایش تعداد مطالب پرتال به بیش از ۲۹۳ هزار رکورد تمام متن

بدون تردید تامین نیاز هزاران پژوهشگر و دانشجوی علوم انسانی مسیری دشوار و طولانی است که طی کردن موفقیت آمیز آن نیازمند تلاش، همراهی و حمایت مادی و معنوی سازمان ها و مراکز فعال در عرصه علوم انسانی و یاری اساتید، محققان و پژوهشگران در این عرصه است. از این رو پرتال جامع علوم انسانی آماده جذب همکاری های علمی جهت تامین منابع جدید با برقراری تعامل با نشریات تخصصی حوزه های مختلف علوم انسانی، برای قرار گرفتن در پرتال و ارسال آخرین تولیدات علمی از اشخاص یا مراکز و نهادهای علمی ،می باشد.