پژوهه نگارش صحیح عبارات انگلیسی با استفاده از نرم افزار StyleWriter - پژوهه
نگارش صحیح عبارات انگلیسی با استفاده از نرم افزار StyleWriter

یکی از مشکلات اساسی دانشجویان، اساتید، محققین و افرادی مانند آنها که دائماً باید به تبادل نظر و ارائه مقاله به زبان انگلیسی بپردازند این است که متون آنها پر از اشتباهات انشایی است یا دارای جملات بسیار طولانی بوده و به سیاق فارسی نوشته می‌شود، به نحوی که داوران مقالات یا دریافت‌کنندگان نامه‌ها معمولاً برداشت اشتباهی از آنچه در ذهن نویسنده وجود داشته است می‌کنند. کسانی که قصد شرکت در آزمون‌های زبان مانند تافل و مانند آن را دارند نیز حتماً باید این اشکالات را از سبک نوشتن خود حذف کنند تا بتوانند امتیاز مناسبی در این بخش در آزمون زبان دریافت نمایند.

یکی از نرم‌افزارهایی که می‌تواند در این زمینه بسیار مفید باشد نرم‌افزار StyleWriter است که سبک نوشتن شما را اصلاح می‌کند. کار کردن با این نرم‌افزار بسیار ساده بوده و کافی است آن را نصب کنید. پس از نصب، برنامه بطور خودکار روی Microsoft Word شما نیز فعال می‌شود.

stylewriter

بنابراین کافی است پس از نوشتن متن خود در نرم‌افزار Word، بخش دلخواهی از متن یا تمام متن را انتخاب کرده و روی آیکون مربوط به Plain English Style Check کلیک کنید. در این هنگام، نرم‌افزار StyleWriter از شما خواهد پرسید که آیا مایلید فقط متن منتخب توسط نرم‌افزار بررسی شود یا تمام متن. سپس، پنجره‌ی اصلی برنامه باز شده و متن شما را نشان خواهد داد.

اگر به قسمت پایین پنجره‌ی برنامه دقت کنید، نمره‌ی شما در سه حوزه‌ی مختلف نشان خواهد داد: یکی سبک نوشتن (هر چه بیشتر باشد بهتر است)، دیگری متوسط طول جملات (هر چه کمتر باشد بهتر است) و سومی میزان استفاده از حالت passive (که هر چه کمتر باشد بهتر است).

همچنین مواردی نیز ممکن است در درون متن به رنگ‌های مختلف مشخص شده باشند که با کلیک کردن روی آنها می‌توانید به اصلاحشان بپردازید. برای مثال: کلماتی که معمولاً به اشتباه به جای کلمات دیگر بکار گرفته می‌شوند، کلمات زائد، افعال passive، افعال پنهان، کلمات پیچیده، کلماتی که بیش از حد استفاده شده‌اند، کلیشه‌ها، کلماتی که بد هجی شده‌اند و موارد بسیار دیگر. نکته جالبی که در این نرم‌افزار وجود دارد آن است که می‌توانید متناسب با نیاز خود، سبک‌های نگارش مختلفی را انتخاب کنید.

برای مثال اگر در حال نوشتن یک متن تبلیغاتی هستید از منوی Task گزینه‌ی Advertisement را انتخاب کنید و اگر مقاله‌ی علمی می‌نویسید گزینه‌ی Academic Paper را انتخاب کنید. این برنامه از ۱۳ سبک نگارش مختلف پشتیبانی می‌کند.

برای دانلود این نرم افزار با حجم ۱۴ مگابایت اینجا کلیک کنید.