پژوهه نکاتی در نگارش پایان نامه معماری - پژوهه
نکاتی در نگارش پایان نامه معماری

معماری رشته ای سراسر خلاقیت ابتکار و نوآوری، هدف رشته معماری، طراحی بنا، شکل دهی و زیبا سازی آن، شکل دهی به محیط مصنوعی جهت استفاده هرچه بهتر انسان با خلاقیت هنری متناسب با فرهنگ جامعه. این رشته جز رشته های فنی مهندسی دانشگاهی محسوب می گردد ولی آمیزه های هنری نیز جز اصلی و رکن ثابت این رشته می باشد و نمی توان از آن جدا نمود. رشته معماری علاوه برخلاقیت و هنر فرد تحصیل کرده این رشته به مهارت حرفه ای و اکادمیک و استفاده به روز از نرم افزار های طراحی تکیه دارد. در واقع معمار و متخصص این رشته ازجمله افرادی هستند که از چند بعد و به شکل ذهنی متفکر وخلاق، هنر را وارد بحث مهندسی و حرفه ای خود کرده به ایجاد آثار می پردازند.

در این راستا در دانشگاه ها رشته معماری به صورت آکادمیک تا مقاطع بالا ادامه دارد. در این رشته نیز برای فارغ التحصیلی و ورود به دنیای کار و مقاطع بالا نیز است که در آخرین ترم پایان نامه و رساله خود ارائه نمایند. در ایران رشته معماری دارای شاخه هاو گرایش متعدد می باشد از جمله:معماری ،معماری منظر ،مدیریت پروژه و ساخت، طراحی شهری، برنامه ریزی شهری، تکنولوژی معماری، انرژی معماری، مرمت ابنیه سنتی، مطالعات معماری ایران، معماری اسلامی.

بیشتر پایان نامه های معماری به شکلی اجرا می شود که همراه آن بحث خروجی و عملی آن هم همراه باشد به این شکل که ابتدا پروسه بیان موضوع، مطالعه و تحلیل اطلاعات مطرح می شود و بعد اجرایی کردن آن طرح در غالب یک ماکت یا طراحی و بازسازی و… به همین دلیل می توان گفت اکثر پایان نامه های این رشته افراد را مستقیم وارد بازار کار می کند و این می تواند دلایل و از جمله نکاتی باشد که در انتخاب موضوع متناسب، درست دقت لازم را داشته باشید و همچنین به شکلی کار کنید که محصول نهایی شما به شکل واقعی قابل اجرا باشد و بهره برداری باشد.

*بیان موضوع طراحی- مطالعه و تحلیل بررسی اطلاعات- طراحی و ارائه پروژه، سه مرحله اصلی در هر پایان نامه معماری می باشد. نکاتی که در طی پایان نامه معماری باید دقت شود شرح پروژه تحقیق می باشد به این شکل که ابتدا چرایی انتخاب موضوع بپردازید و بعد با عنوان کردن ضرورت انجام آن و بیان هدف ها و فرضیات به توصیف کلی کار خود بپردازد. که انگیزه شما چه بوده آیا طرح شما قابلیت اجرایی دارد توجیح اقتصادی طرح شما چگونه است و.. سعی کنید از کلی و عام گویی به جزئیات وارد شوید. در گفته های خود منابع و ماخذ را فراموش نکنید. درپایان نامه های معماری و صرفا خود رشته معماری کار با نرم افزارهای حرفه ای طراحی کاملا حس می شود و شما برای ایجاد اثر خود نیازمند این نرم افزارها می باشید. بنابراین سعی کنید نرم افزارهای مطرح و به روز رشته خود را که بیشترین کارایی در زمینه پایان نامه شما دارند در زمانی مناسب قبل از اقدام به انجام پایان نامه یاد بگیرید.
حتما از مطالعات پیشین و به روز دنیا غافل نشوید زیرا گرفتن ایده های جدید و نو می تواند شما در مسیر درست در انجام پایان نامه رهنمون کند .