پژوهه نکاتی در نگارش پایان نامه رشته جغرافیا - پژوهه
نکاتی در نگارش پایان نامه رشته جغرافیا

جغرافیا رشته ای که تعامل بین انسان و محیط را بررسی و مطالعه می کند. این رشته در زمینه های متعدد و متنوعی ای وجود دارد محققان این رشته علاوه بر شناخت محیط های جغرافیایی در رفع نواقص موجود بین ارتباط و تعامل انسان موجود و محیط اطراف می باشند. این رشته با توجه به این که رشته ای است که علاوه برشناخت های متفاوت جغرافیای طبیعی و زیستی بر جغرافیایی انسانی هم مشرف است و در قسمت آموزش دانشگاه های ایران این رشته به دو زیر رشته اصلی به عنوان جغرافیایی انسانی و جغرافیای طبیعی با گرایش های متفاوت می پردازد.و این نشانه دهنده پویایی و گسترش این رشته می باشد.

این رشته تحصیلی در دانشگاه های ایران تا درجات بالا ادامه دارد. انجام پایان نامه جغرافیا برای گرفتن مدرک تحصیلی در ترم آخر کارشناسی ارشد و دکترا جز ضروریات این رشته تحصیلی است. با توجه به تنوع رشته ای و پهنه گسترده این علم هم به صورت فیزیکی و هم انسانی انتخاب موضوع پایان نامه به شکل نو وجدید کاردشواری نیست دانشجوی و محقق این رشته باید در انتخاب موضوع در مورد مکان و زمان انجام و نحوه دسترسی به آن اطلاعات کامل داشته باشد توانایی های خود را بسنجد و قدم اول یعنی انتخاب موضوع را به درستی انجام دهد. دربرخی گرایش های این رشته تسلط نسبی بر هندسه و ریاضی ومدل سازی حس می شود سعی نمائید موضاعات انتخابی که در این مباحث کاربرد بیشتری دارد با دقت انتخاب کرده و خود را درحل این مسائل آزموده باشید. نرم افزارهای تخصصی مانند جی آی اس و… که مربوط به این رشته می باشد نیز جز کاربردی ترین نرم افزارها جهت پایان نامه جغرافیا می باشند که ضمن دوره های تحصیل فراگرفتن آن الزامی است.

در مورد اهمیت و ضرورت انجام تحقیق خود به طور کامل فکر کنید بدانید پایان نامه یکی از راهگشاهای شما برای وارد شدن به دنیای کار می باشد بس عجولانه و صرف گرفتن مدرک تحصیلی موضوع انتخاب نکنید.

در هنگام نگارش فصل های ابتدایی را به شرح موضوع و مشکل بپردازید ودر مورد تمام جوانب آن به صورت کلی صحبت کنید و بعد از صحبت برروی مسائلی که جنبه عامیانه دارد برروی مسائل جزی و ویژه مورد بحث خود بپردازید.

چنانچه از نماد و یا لغات اختصاری خاصی استفاده می کنید حتما در زیرنویس آن را به طور مختصر توضیح دهید زیرا برای خواننده مفهوم آن باید روشن گردد. از نوشتن جملات محاوره ای خودداری کنید .

حتما در آخر پایان نامه فهرست منابع و ماخذ های پایان نامه خود را بنویسید .در ابتدای پایان نامه هم فهرست درستی از فصل بندی و تیتربندی به همراه صفحه بندی قرار دهید. چکیده هم به زبان فارسی و انگلیسی و قرار داد مقدمه را نیز فراموش نکنید، رعایت این مسائل باعث کیفیت دادن به پایان نامه شما می گردد.