پژوهه نکاتی در نگارش پایان نامه حقوق - پژوهه
نکاتی در نگارش پایان نامه حقوق

رشته حقوق از رشته های پرطرفدار و به عنوان اولین انتخاب های درس علوم انسانی می باشد این رشته در ابتدا داری گرایش های مختلف نبوده و تنها با ۳تا ۴ گرایش در ایران تدریس می شد ولی امروزه دارای گرایش های مختلف شده و همسو با دانشگاه های جهان به پیش می رود. این رشته با رابطه زندگی مردم ارتباط معنا داری دارد، کاربرد و فواید این علم را با زندگی بشر نمی توان نادیده گرفت نقطه عطف این رشته برروی عدالت منتهی می گردد. از جمله رشته های دایر در ایران می توان حقوق جزا – جرم شناسی، حقوق بین الملل، حقوق خصوصی – عمومی، حقوق محیط زیست، حقوق مالکیت فکری، حقوق تجارت بین الملل و… را نام برد. بنابراین تنوع دراین رشته باعث ایجاد موضوعات گوناگون شده و تحقیقات گسترده را برای آنها می طلبد.

حقوق رشته ای است که علاوه پشتکار و علاقه به روانشناسی و درک متقابل انسان نیازمند است رشته ای که به طور حتم برای گرفتن مدارک بالا نیازمند پایان نامه ای مستحکم و درخور می باشد بیشتر موضوعات این رشته حول مباحث حقوقی، قانون گذاری، دادرسی ها، تجزیه و تحلیل مفاد قوانین وحالت های مختلف مشاوره ای در روابط انسانی می گذرد البته تنوع و انتخاب موضوع فراوانی جهت گرایش متفاوت این رشته وجود دارد. می توان برای انتخاب موضوع با تلفیق چندین متغیر موضوع جدید ایجاد کرد ولی چناچه در مورد آینده و نتیجه آن اندیشه نشود به طور حتم در انجام پایان نامه دچار مشکل خواهند شد.

نکات مهمی که دراین نوشتن پایان نامه باید سنجیده شود باید توانایی و علاقه فرد در ابتدا ملاک عمل قرار گیرد اینکه فقط عنوان و موضوع پرمحتوا انتخاب کنیم و پروپوزال قابل قبولی ارائه دهیم نمی تواند جوابگوی ما در انجام پایان نامه باشد شاید مواردی پیش بیاید که اصلا تصورش را هم نمی کردید در این صورت به چالش بزرگی کشیده خواهید شد بس سعی نمائید همه جوانب را بسنجید و با آگاهی موضوع خود را انتخاب کنید.

با توجه به مواردی که در پروپوزال خود عنوان کرده اید ونظمی که عنوان کرده اید پایان نامه را انجام دهید روش تحقیق خود را در فصل های ابتدایی به طور کامل شرح دهید جامعه ای که می خواهید پژوهش روی آن انجام دهید نحوه و روش نمونه گیری شما از جامعه هدف تمامی این موارد به صورت درست وشفاف در فصل مجزایی عنوان کنید. آزمون های آماری نیز در اساس در قسمت انتهایی پایان نامه شما کاربرد دارد چناچه به طور کامل با آزمون آماری اشنایی ندارید از اهالی فن این رشته کمک بخواهید تا بتوانید نتایج داده های خود را به شکل درستی آنالیز نمائید. مشکلات و محدودیت تحقیق و پیشنهادات خود را حتما در آخر پایان نامه بیاورید تا چناچه افراد دیگری قصد کار و بسط دادن به موضوعاتی مشابه را داشتند از آن استفاده ببرند. استخراج مقاله از پایان نامه خود را فراموش نکنید. زیرا بدست آوردن چکیده و مقاله ای از مطالب و تحقیقات مفصلی که در طی بازه زمانی روی آن پرداخته اید برای جامعه بسیار مفید خواهید بود و امکان استفاده به صورت مقاله برای افراد بیشتری امکان پذیر است.