پژوهه نحوه استعلام موضوع پایان نامه از سیکا - پژوهه
نحوه استعلام موضوع پایان نامه از سیکا

دانشگاه آزاد اسلامی وب سایتی را به منظور جستجو در کتابخانه های دانشگاه های آزاد اسلامی از سراسر کشور راه اندازی کرده است. علاقه مندان می توانند با مراجعه به این وب سایت در مورد منابع اطلاعاتی موجود به جستجو بپردازند. در این وب سایت می توانید در انواع پایگاه های اطلاعاتی شامل کتب، پایان نامه، گزارش، روزنامه و … جستجو کرده و همچنین جهت جستجوی دقیق تر می توانید از لینک جستجوی پیشرفته استفاده کنید. منابع اطلاعاتی در این وب سایت به سه زبان انگلیسی، فارسی و عربی در دسترس هستند.

دانشجویان جهت جلوگیری از انجام پایان نامه های تکراری، می بایست عناوین و موضوعات مشابه موجود در پایگاه های اطلاعاتی، مورد بررسی قرار گیرند. یکی از این پایگاه های اطلاعاتی، سیستم یکپارچه کتابخانه های دانشگاه آزاد اسلامی (سیکا) می باشد. که از آدرس http://sika.iau.ir در دسترس می باشد. دانشجویان و مخصوصا دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی بهتر است قبل از انتخاب موضوع به منظور انجام پایان نامه به این وب سایت مراجعه کنند و در مورد تکراری نبودن عنوان تحقیق خود اطمینان حاصل کنند.

Header6

مزایای مهم شبکه سیکا

امکان اشتراک و جستجوی همزمان منابع کتابخانه‌ای، به عنوان مثال:

امکان جستجوی پایان‌نامه‌های موجود در کلیه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی جهت انتخاب موضوع پیشنهادی برای پایان‌نامه و اطمینان از غیرتکراری بودن آن

تسهیل در امر فهرست‌نویسی بنیادی یک سند با مشاهده فهرست‌نویسی‌های انجام شده در واحدهای دیگر دانشگاه آزاد موجود در شبکه سیکا

مدیریت مستقل منابع واحدهای دانشگاهی و عدم وابستگی کاری به شبکه متمرکز

امکان ایجاد نظام امانت بین کتابخانه‌ای در سراسر کشور

یکپارچه شدن سیستم کتابخانه‌های واحدهای دانشگاهی، تحت شبکه‌ای کاملا Online و مبتنی بر داده‌های واقعی

روش جستجوی موضوع پایان نامه در سیکا

جستجوی سریع موضوع پایان نامه:

با توجه به اهمیت جستجوی پایان‌نامه‌‌ها در شبکه سیکا، جستجوی سریع  پایان‌نامه‌‌ در صفحه اصلی فراهم شده است. فقط کافی است در قسمت جستجوی پایان نامه، عبارت مورد نظر را وارد و گزینه ” انجام جستجو” را انتخاب کنید.

به علت زیاد شدن تعداد واحدهای دانشگاهی فعال در شبکه سیکا، طبقه‌بندی مراکز امری اجتناب‌ناپذیر می‌باشد. از این‌رو به جهت سهولت دسترسی به منابع اطلاعاتی، طبقه‌بندی استانی حائز اهمیت می‌گردد. اما جستجو در کل واحدهای دانشگاهی یا به عبارت بهتر در کل شبکه سیکا نیز از ارزش بسیار بالایی برخوردار است. به همین دلیل در پورتال جدید، جستجو با دو روش زیر ارایه می‌گردد:

جستجوی کشوری: جستجوی همزمان در تمامی واحدهای دانشگاهی سراسر کشور

جستجوی استانی: جستجوی همزمان در واحدهای دانشگاهی یک استان خاص

شیوه جستجوی کشوری موضوع پایان نامه

 برای جستجو در تمامی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی یا به عبارت بهتر در کل شبکه سیکا، کافی است که از صفحه اصلی برروی منوی جستجوی کشوری کلیک و سپس بر حسب نیاز خود، جستجوی منابع فارسی یا لاتین را انتخاب کنید.

سایت پایان نامه های دانشگاه آزاد

سایت پایان نامه های دانشگاه آزاد

درپنجره‌ای که به شکل زیر باز می‌شود، با استفاده ازدو فرم “جستجوی ساده”، و”جستجوی پیشرفته” می‌توانید به صورت همزمان در واحدهای دانشگاه آزاد مورد نظر، به جستجو بپردازید. حالت پیش‌فرض برای جستجو، فرم جستجوی ساده است و برای انتخاب فرم جستجوی پیشرفته، کافی است بر روی آن کلیک کنید.

سایت پایان نامه های دانشگاه آزاد

لازم به ذکر است ابتدا شیوه جستجوی ساده ، به تفصیل توضیح داده می‌شود و درانتها امکانات موجود در فرم‌ جستجو‌ی پیشرفته مطرح می گردد.

 شیوه جستجوی ساده موضوع پایان نامه

 ابتدا عبارت مورد نظر برای جستجو را در بخش “عبارت جستجو” وارد کنید. سپس در دریچه بازشونده روبروی عبارت جستجو، مدخل جستجوی دلخواه خود را انتخاب کنید (فلش سمت چپ این دریچه را فشار دهید و از فهرست مداخل، مدخل مورد نظر را انتخاب کنید). توضیح اینکه، در این حالت می‌توانید از عملگرهای منطقی (“و”، “یا” و “بجز”) استفاده و عبارات جستجو را با هم ترکیب منطقی کنید.

سایت پایان نامه های دانشگاه آزاد

اعمال محدودیت‌ها در جستجوی موضوع  پایان نامه

برای محدود کردن نتایج جستجو از فیلترهای زیر می‌توانید استفاده کنید:

    تاریخ اثر در جستجوی موضوع پایان نامه

 در این قسمت از صفحه، تاریخ نشر یک مدرک،می تواند محدود به یک دوره زمانی خاص شود. فرض کنید می‌خواهید از میان نتایج جستجو، منابعی را بازیابی کنید که بین سالهای ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ چاپ شده‌اند. در این حالت، تاریخ کوچکتر (شروع فاصله زمانی) را در دریچه سمت راست و تاریخ بزرگتر (اتمام فاصله زمانی) را در دریچه سمت چپ وارد کنید.

سایت پایان نامه های دانشگاه آزاد

انواع پایگاه

 دراین قسمت می‌توانید تعیین کنید جستجو درکدام نوع از پایگاه‌ها انجام گیرد. چنانچه می‌خواهید در تمام انواع پایگاه‌ها اعم از کتاب، نشریه، مقاله و …، جستجو انجام شود، مربع سمت راست گزینه “تمام انواع پایگاه داده” را کلیک کنید تا تمام گزینه‌ها به شکل انتخاب شده تغییر کنند. در غیر این صورت پایگاه‌های مورد نظر خود را تک به تک انتخاب نمایید. به عنوان مثال، فرض کنید می‌خواهید فقط در پایگاه کتاب و مقالات جستجو انجام شود؛ به شکل زیرتوجه کنید:

سایت پایان نامه های دانشگاه آزاد

مراکز اطلاع‌رسانی

 چنانچه بخواهید جستجوی خود را به یک واحد محدود کنید، می‌توانید از فهرست مراکز اطلاع‌رسانی، واحد موردنظر را مشخص کنید. برای این کار ابتدا تیک مربوط به همه مراکز اطلاع رسانی را برداشته و سپس واحد یا واحدهای موردنظرتان را بااستفاده از تیک انتخاب کنید. درغیر این صورت جستجو به شکل پیش‌فرض در تمام واحدهای دانشگاه آزاد انجام می‌شود.

سایت پایان نامه های دانشگاه آزاد

به عنوان نمونه، شیوه جستجوی کتابها و مقالات با موضوع روانشناسی کودک در تمامی واحدهای دانشگاه آزاد سراسر کشور در شکل زیر نمایش داده شده است:

سایت پایان نامه های دانشگاه آزاد

پس از وارد کردن اطلاعات لازم برای جستجو، تکمه “انجام جستجو”  را در پایین صفحه کلیک کنید. نتایج جستجوی شما در صفحه‌ای به شکل زیر نمایش داده می‌شود. برای مشاهده  یافته‌های مربوط به بیش از یک واحد، می‌بایست با استفاده از تیک، آنها را انتخاب و سپس گزینه “نمایش نتایج جستجوی انتخابی” را کلیک کنید. درغیر این صورت برای مشاهده یافته‌های یک واحد خاص، بر روی نام آن واحد دوبارکلیک نمایید. به عنوان مثال، برای مشاهده “فقط یافته‌های مربوط به واحد قوچان” روی نام آن کلیک می‌شود.

سایت پایان نامه های دانشگاه آزاد

 سپس در صفحه‌ای به شکل زیر می‌توانید نمایش خلاصه رکوردهای یافته شده را مشاهده نمایید.

سایت پایان نامه های دانشگاه آزاد

با انتخاب فرم کامل، میتوانید اطلاعات کامل سند را مانند شکل زیر مشاهده کنید.

سایت پایان نامه های دانشگاه آزاد

حال به کاربرد دو گزینه دیگر “سابقه جستجو” و” نمایش خلاصه رکوردها” موجود درشکل فوق اشاره می‌شود:

برای مشاهده سابقه جستجوهای انجام شده، می‌توانید ازگزینه “سابقه جستجو” استفاده نمایید. چنانچه بخواهید به صفحه مربوط به نتایج جستجو بازگردید، می‌بایست بر روی گزینه “نمایش خلاصه رکوردها” کلیک کنید.

   انتقال به بالای صفحه

آشنایی با فرم جستجوی پیشرفته موضوع پایان نامه

 همانطور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید، در جستجوی پیشرفته، امکانی وجود دارد که حداکثر سه عبارت جستجو را در سه مدخل دلخواه با هم ترکیب منطقی کرده و جستجو کنید. مزیت این نوع جستجو در این است که در یک جستجوی ترکیبی، می توانید ترتیب مداخل را آزادانه تغییر دهید. برای مثال شیوه جستجوی کتاب‌هایی با ناشر”امیرکبیر” که عنوان آنها “ایران” نباشند (ناشر=امیرکبیر بجز عنوان=ایران) درشکل زیر نمایش داده شده است.

سیکا

شیوه جستجوی استانی موضوع پایان نامه

 برای جستجو در واحدهای دانشگاه آزاد یک استان خاص، کافی است در نقشه ایران  که در صفحه اصلی موجود است(شکل  الف) و یا از طریق منوی اصلی جستجوی استانی (شکل ب)،بر روی استان مورد نظر، کلیک کنید. به عنوان مثال استان خوزستان.

سیکا

شکل الف

    سیکا

شکل ب

 لازم به ذکر است پس از انتخاب استان مورد نظر می‌توانید همان‌گونه که در ابتدای راهنما شیوه جستجوی ساده توضیح داده شده است، جستجوی خود را انجام دهید.