پژوهه معرفی پایگاه اطلاعات علمی «خانه کتاب» - پژوهه
معرفی پایگاه اطلاعات علمی «خانه کتاب»

«خانه كتاب» موسسه اي غيرانتفاعي و غير دولتي است كه با هدف ارايۀ خدمات اطلاع رساني در زمينۀ كتاب هاي منتشر شده در ايران از سال ۱۳۷۲ آغاز به كار كرده و پايگاه اينترنتي آن به منظور در دسترس قرار دادن اطلاعات كتاب ها، در سال ۱۳۷۷ تأسيس شده است.

یکی از مهمترین خدمات ارائه شده این پایگاه، دسترسی به بانك‎هاي اطلاعاتي کتاب شناختی است. مشخصات كتاب شناختي تمام كتاب هايي كه در كشور منتشر مي شود، به انضمام معرفي كوتاه، تصوير روي جلد و نيز تصوير صفحات نخستين هر كتاب (تا قبل از متن اصلي)، دو روز پس از اخذ مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، در اين پايگاه ثبت مي گردد. اطلاعات و راه هاي دسترسي به ناشران فعال كشور نيز در همين پايگاه قابل دستيابي است. علاوه بر اطلاعات كتاب‎ها و ناشران، مجموعه اي از بانك هاي اطلاعاتي حوزه كتاب نيز در اين موسسه توليد مي شود كه از طريق اين پايگاه قابل دستيابي است. اين بانك ها عبارتند از: «بانك نسخه هاي خطي ايران و برخي كتابخانه‎هاي جهان»، «كتابفروشي ها»، «چاپخانه ها»، «اهل قلم»، «كاغذفروشي ها»، «ليتوگرافي‎‎ها»، «صحافي‌ها»، «مراكز پخش كتاب»، «تصويرگران»، «طراحان گرافيست»، «ناشران الكترونيك»، «نمايندگان ناشران خارجي».

علاوه بر بانك اطلاعاتي كتاب و ناشران، مجموعه اي متنوع از نشريات نقد و بررسي كتاب نيز در اين پايگاه قابل بازيابي است. كتاب هفته و مجموعه ماهنامه هاي تخصصي نقد و بررسي كتاب با عنوان «كتاب ماه» در نُه حوزه ي زير از اين جمله اند: «كليات»، «فلسفه»، «دين»، «علوم اجتماعي»، «علوم و فنون»، «هنر»، «ادبيات»، «تاريخ» و «كودك ونوجوان».

يكي ديگر از فعاليت هاي خانه كتاب، توليد و انتشار كتاب و نرم افزار است كه براي آشنايي و خريد از طريق همين پايگاه مي توانيد اقدام كنيد.

از جمله فعاليت هاي ديگر خانه كتاب انتشار كتابهاي تخصصي و پژوهشي است. براي اطلاع از فهرست كتابهاي خانه كتاب و در صورت نياز، خريد آنها در همين پايگاه مي توانيد اقدام كنيد.

افزون بر اين ها، خانه كتاب خدمات متنوعي براي علاقه مندان و دست اندركاران حوزه كتاب ارايه مي نمايد كه از آن جمله مي توان به «خبرگزاري كتاب ايران» (تنها خبرگزاري تخصصي حوزه كتاب)، خدمات «شابك» (شماره استاندار بين المللي كتاب ايران) و «شابم» (شماره استاندارد بين المللي موسيقي چاپي) به ناشران، خدمات بيمه اي به «اهل قلم»، انتشار و توزيع «بن الكترونيك كتاب» و برگزاري نشست هاي  نقد و بررسي كتاب در «سراي اهل قلم» اشاره كرد.