پژوهه مجموعه پایگاه های اطلاعات علمی «نور» - پژوهه
مجموعه پایگاه های اطلاعات علمی «نور»

پايگاه مجلات تخصصي نور

پايگاه مجلات تخصصي نور از مجموعه پایگاه های مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي است که وظيفه شناسايي و عرضه مجلات تخصصي علوم انساني و اسلامي را بر عهده دارد . بر كسي پوشيده نيست كه امروزه مجلات – به ويژه در حوزه موضوعات تخصصي – به یکی از مهمترین ابزارهای تولید، عرضه، نقد و استفاده از علوم تبدیل شد­ه­ اند.

با ورود اینترنت به عرصه اطلاع رسانی علمی، اين كاركرد ابعاد گسترده­تري يافته و اين امكان فراهم شده است تا بسیاری از مجلات نیز با به کار گیری ابزار جدید به شکلی نو و کارآمدتر در اختیار محققان قرار گیرند.

در همین راستا شبکه جهانی نور وابسته به مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی از سال ۱۳۷۷ اقدام به عرضه مجلات مربوط به علوم اسلامی و علوم انسانی بر روی پایگاه حوزه نمود. استقبال کاربران از يك سو و قابلیتهای روز افزون مورد نیاز متخصصان مراجعه کننده از سوي ديگر، اين شبكه را بر آن داشت تا با راه اندازی «پایگاه مجلات تخصصی نور» پاسخگوی این نیاز باشد.

درج هزاران شماره از صدها عنوان مجله تخصصی در قالب موضوعات مختلفی چون: «قرآن و حدیث»، «فلسفه، کلام و عرفان»، «فقه، اصول و حقوق»، «کتابداری و اطلاع رسانی»، «روان شناسی»، «اقتصاد»، «هنر»، «مدیریت»، «حقوق»، «علوم انسانی» و … این پایگاه را به یکی از مهمترین بانکهای اطلاعات مجلات در زمینه علوم اسلامی و علوم انسانی تبدیل کرده است.

آدرس اینترنتی:www.noormags.ir

11

پایگاه مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی

پایگاه اینترنتی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در سال ۱۳۷۹ و به منظور معرفی فعالیت ها، محصولات و نرم افزارهای مركز راه اندازی گردید. این پایگاه در موضوعاتی مانند: معرفی مرکز و زیر مجموعه های آن، معرفی نرم افزارهای مرکز، ارائه اخبار و اطلاعات جدید مرکز، دریافت کد فعال سازی نرم افزارهای مرکز، ارائه پرسش و پاسخ مربوط به محصولات مرکز، انجمن کاربران نور و… فعالیت می کند.
آدرس اینترنتی: www.noorsoft.org

پایگاه اطلاع رسانی حوزه

پايگاه حوزه با هدف ترويج فرهنگ دينی، در سال ۱۳۷۷ پا به عرصه وجود گذاشت. در آن زمان اين پايگاه اولين مرجع ارائه محتوا و معارف شيعی به زبان فارسی بود. اکنون اين پايگاه شامل انبوهی از اطلاعات است که دسترسی به بيش از ۵۵۰۰۰ مطلب به صورت موضوعی؛ متن کامل قرآن کريم، نهج البلاغه، صحيفه سجاديه به همراه ترجمه و شرح؛ متن کامل ۵۰۰۰۰ مقاله از ۲۵۰۰ شماره مجله؛ ارائه مشخصات ۲۰۰۰۰ پايان نامه و ارائه ۵۰۰۰ پرسش و پاسخ در موضوعات مختلف دينی از آن جمله است.
آدرس اینترنتی: www.hawzah.net

پايگاه جامع الاحاديث

اين پايگاه در تيرماه ۱۳۹۳ و با هدف عرضه فعاليت هاي حديثي مرکز تحقيقات کامپيوتري علوم اسلامي در وب راه اندازي گرديد. جامع الاحاديث بزرگ ترين وبگاه حديثي شيعه است که جهت تسهيل فعاليت هاي پژوهشي علاقمندان و متخصصان حديث، فعاليت مي کند. در حال حاضر نزديک به ۴۱۵۰۰۰ حديث از ۲۷۸ جلد کتاب حديثي شيعه، در آن ارائه شده است. جستجو در احاديث، امکان مشاهده روايات مشابه، امکان مقايسه روايات با يکديگر، امکان دسته بندي روايات و امکان ايجاد پروژه هاي پژوهشي شخصي، از مهم ترين ويژگي هاي اين پايگاه است.
 آدرس اینترنتی: www.noorhadith.ir

پایگاه کتابخانه دیجیتال نور

این پایگاه در سال ۱۳۸۵ و با هدف عرضه کتاب های تخصصی حوزه علوم اسلامی و انسانی بر روی شبکه جهانی اینترنت راه اندازی گردیده و در بردارنده هزاران جلد از منابع ارزشمند علوم اسلامی در موضوعاتی همچون: علوم قرآن و تفسیر، علوم حدیث، ادعیه و زیارات، تاریخ و سیره، فقه، اصول، اخلاق و عرفان، و… به همراه قابلیت های منحصر به فرد پژوهشی می باشد.
آدرس اینترنتی: www.noorlib.ir

پایگاه سمیم نور

سمیم نور به عنوان نخستین سامانۀ مشابه‌یاب متون فارسی، در سال ۱۳۹۳ فعالیت خود را آغاز کرد. هدف از تأسیس این سامانه، بررسی میزان مشابهت متون به منظور پیشگیری از ارتکاب تقلب در انواع پژوهش و در نتیجه کمک به سلامت تولید علم، به‌ویژه در حوزۀ علوم انسانی است. «سمیم نور»، مقالات، پایان‌نامه‌ها و متون ارائه‌شده از سوی کاربران را با استفاده از فنون مشابهت‌یابی با حجم انبوه اطلاعات متنی در اختیار مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (اعم از مقاله، کتاب و سایر متون) می‌سنجد و ضمن یافتن عبارات مشابه، امکان مقایسۀ متون با یکدیگر را فراهم می‌سازد.
  آدرس اینترنتی: www.samimnoor.ir

پایگاه متن کاوی

سایت گروه متن‌کاوی با هدف برقرای ارتباط با مؤسسات دیگر و همچنین پژوهشگران و دانشمندان حوزۀ متن‌کاوی ایجاد شده است. در این سایت، اخبار آخرین دست‌آوردهای مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی به‌علاوۀ ابزارها و دادگان‌های تولیدی این مرکز و همچنین مقالات چاپ‌شده پژوهشگران متن‌کاوی مرکز ارائه شده است.
آدرس اینترنتی: textmining.noorsoft.org

پایگاه اندیشوران حوزه

این پایگاه در سال ۱۳۸۶ و با هدف اطلاع رسانی در زمینه معرفی محققان راه اندازی گردیده است. معرفی هزاران محقق و پژوهشگر حوزه علوم انسانی و آثار آنان، امکان دستیابی به اطلاعات محققان از طریق فهرست الفبایی محققان، فهرست پژوهشگران بر مبنای تخصص، فهرست محققان براساس مراکز و همچنین امکان ویرایش اطلاعات توسط خود محققان از امکانات مهم این پایگاه است.
 آدرس اینترنتی: www.andishvaran.ir

پایگاه امام علی علیه السلام

پایگاه امام علی علیه السلام در سال ۱۳۷۹ و به دنبال اعلام این سال به نام مبارک امیر المؤمنین علی علیه السلام راه اندازی گردید. در این پایگاه مطالب گوناگون درباره ی اندیشه، سیره، شیعه و فضایل امام علی علیه السلام و همچنین متن و ترجمه نهج البلاغه به همراه شرح، مصادر و مستدركات آن و متن كامل كتاب الغدیر به همراه ترجمه ی فارسی با امكان دسترسی به فهرست موضوعی كتاب الغدیر ارائه گردیده است.
 آدرس اینترنتی: www.imamalinet.net

پایگاه رسول نور حضرت محمد (ص)

این پایگاه در سال ۱۳۸۵ و در پی نامگذاری این سال از جانب مقام معظم رهبری به نام پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله) راه اندازی گردید که در بردارنده مطالب مرتبط با با پیامبر اعظم (ص) در موضوعاتی همچون: سخنان پیامبر(ص)، تاریخ، سیره، اهل بیت پیامبر(ص) و… می باشد.
آدرس اینترنتی: www.rasoolnoor.com