پژوهه اعتبار مجلات ISI پولی چگونه است؟؟ - پژوهه
اعتبار مجلات ISI پولی چگونه است؟؟

مجلات بین المللی به چندین دسته تقسیم می شوند که یکی از این دسته ها، مجلات پولی هستند که این مجلات هم به چند دسته نقسیم میشوند که اولین دسته پولی معتبر دارای ایمپکت، دومین دسته معتبر ولی بدون ایمپکت و کم اعتبار و آخرین دسته بی اعتبار.
حال بر گردیم به مجلات کم اعتبار، اینگونه مجلات داوری دارند ولی داوریشون داوری تخصصی نیست بلکه بهتر از هیچی است.
وقتی شما در رشته مثلا شیمی آلی فارغ التحصیل شده اید و یک مقاله ای در مورد ترکیبات آلی نوشتید. حال فرستادید به اینگونه مجلات، سردبیران اینگونه مجلات چون در رشته شما داور متخصص ندارند مقاله شما رو میفرستند به داوری که تخصصش مثلا فیزیک شیمی هست یا مهندسی شیمی هست که اطلاعات خیلی کمی از موضوع شما داره برای داوری. تازه این خوشبینانه ترین حالتش هست ممکنه یک مهندس موادی مقاله شما رو داوری کند اون موقع ایراد مقاله شما که یک داوری تخصصی و مختص رشته شما میتوانست بگیرد دیگه آن ایراد از مقاله شما گرفته نمیشود و به همون صورت با طرح چند تا سئوال الکی و در نهایت مقاله شما به همین راحتی چاپ میشود . بالاخره چند تا ایراد نیز خودش حسن هست که گرفته شده ولی اصل مطلب و ایراد مقاله شما هنوز باقی است. به این خاطر اینگونه مجلات کم اعتبار است.
ولی مجلات پر اعتبار رایگان با کسی رودروایسی ندارند کاملا ایراد رو خود شخص متخصص مقاله و موضوع شما میگیره. پس ارزش کار اینگونه مجلات قابل قیاس با مجلات پولی نیست.