پژوهه » آموزش یافتن سریع سبک های مختلف رفرنس نویسی برای مقاله ای خاص
آموزش یافتن سریع سبک های مختلف رفرنس نویسی برای مقاله ای خاص

در این نوشتار قصد آن است که به آموزش یافتن سریع سبک های مختلف رفرنس نویسی برای مقاله ای خاص بپردازیم.

نگارش مقاله علمی معمولاً با هدف چاپ در مجلات و نشریات معتبر علمی می ‌باشد تا نویسنده یافته ‌های خود را به صورت مکتوب در اختیار دیگران قرار دهد. مقاله یک سند علمی باساختار است که با هدف توزیع و نشر یافته ‌های یک فرد خاص، در یک زمان خاص، بر روی جمعیتی خاص و با مساله، هدف، روش پژوهش و ابزار اندازه ‌گیری خاصی انجام شده است. یکی از اصلی‌ ترین نقش‌ های نویسنده مقاله آنست که بتواند مساله پژوهش، جمعیت، ابزار اندزه ‌گیری و روش پژوهش را از حالت ایزوله و خنثی به حالتی زنده و پویا درآورد. هر پژوهشی با مساله یا یک سوال شروع می ‌شود. مساله پژوهش به معنای واقعی کلمه واژه‌ ای کلی و مبهم می ‌باشد؛ نویسنده زمانی می‌ تواند به سوال خود جنبه واقعیت بخشد و یا از فعال بودن و تاثیرگذاری آن سخن به میان آورد که با آوردن شواهد و مستنداتی وجود آن را مورد تایید قرار دهد. زمانیکه پژوهشگر از افسردگی دانش آموزان سخن به میان می‌آورد و یا پژوهشگر دیگری به بهبود یک بیماری از طریق خاص اشاره می ‌کند به معنی آنست که هریک از آنها بعد از مواجه با مساله ‌ای به دنبال حل آن آمده‌اند. سوالی که در قبال این دو مساله پژوهشی می ‌توان ایراد کرد آنست که: آیا این دو مساله پژوهشی زنده و فعال می ‌باشند؟ پژوهشگر به این سوال با رفرنس دهی پاسخ می دهد. پژوهشگر بیان مساله اصلی را با شواهد پزوهشی همراه می‌کند و هرچقدر شواهد بیشتر و بروزتر باشد نشان می ‌دهد مساله مطرح شده یک مساله واقعی است و هم اکنون نیز فعال می ‌باشد و در نتیجه پژوهش انجام شده می ‌تواند بجا و کاربردی باشد.

یکی از سخت ‌ترین مراحل نگارش مقاله رفرنس نویسی و سبک‌ های آن می ‌باشد. چندین نوع سبک رفرنس نویسی وجود دارد که عبارتند از: MLA، APA، Chicago، Harvard، و Vancouver. مجلات و نشریات معتبر علمی برحسب سلایق خود سبک رفرنس‌دهی خاصی را از نویسندگان مطالبه می ‌کنند و مولف می ‌بایست روش خاص رفرنس‌نویسی آن مجله را رعایت نماید. در زیر برای سهولت کار رفرنس نویسی توصیه‌ هایی مطرح می گردد.

فرض کنید شما از مقاله‌ ای با عنوان:

 Determining a minimal important change in a disease-specific quality of life questionnaire

استفاده نموده‌ اید و قصد دارید این مقاله را در قسمت رفرنس‌ های مقاله بیاورید. در گام اول از طریق لینک www.scholar.google.com وارد گوگل اسکولار شوید. سپس عنوان مقاله را در کادر مربوطه کپی (یا نگارش) نمایید:

آموزش یافتن سریع سبک های مختلف رفرنس نویسی برای مقاله

آنگاه، با کلیک بر روی دکمه search وارد قسمت نتایج جستجو می شوید:

آموزش یافتن سریع سبک های مختلف رفرنس نویسی برای مقاله

همانطور که مشاهده می کنید، در صفحه نتایج جستجو اطلاعات مربوط به عنوان جستجو آورده شده است. در مرحله بعد با رجوع به گزینه ‌هایی که در زیر نتیجه جستجو آمده است، بر روی گزینه Cite کلیک کنید:

آموزش یافتن سریع سبک های مختلف رفرنس نویسی برای مقاله

بعد از کلیک بر روی واژه Cite کادری باز می ‌شود که اشکال مختلف استنادی (MLA، APA، Chicago، Harvard، و Vancouver) مقاله‌ای که از آن استفاده نموده‌ اید را به شما ارایه می کند:

 آموزش یافتن سریع سبک های مختلف رفرنس نویسی برای مقاله

همانطور که از کادر فوق مشاهده می ‌نمایید، اشکال مختلف رفرنس نویسی مقاله مورد نظر آمده است. شما می‌توانید هر رفرنسی را که می‌خواهید انتخاب نموده و بعد از کپی کردن آن را مورد استفاده قرار دهید.

همچنین در قسمت پایین کادر باز شده، گزینه ای با نام EndNote وجود دارد.

آموزش یافتن سریع سبک های مختلف رفرنس نویسی برای مقاله

در مقالاتی که رفرنس دهی با نرم افزار EndNote می‌ باشد، این گزینه بسیار کمک کننده و اساسی است. با کلیک بر روی این گزینه فایل EndNote این رفرنس در اختیار شما قرار می گیرد که شما می توانید آن را وارد نرم افزار EndNote  نموده و استفاده کنید.