پژوهه آشنایی با پایگاه SpringerExemplar - پژوهه
آشنایی با پایگاه SpringerExemplar

در هنگام نوشتن متون یا مقالات به زبان انگلیسی، گاه پیش می‌آید که چگونگی بکارگیری یک واژه یا عبارت یا جمله در زبان انگلیسی را نمی‌دانیم. یکی از روش‌های اطلاع از نحوه بکارگیری صحیح عبارات انگلیسی، بهره گیری از قابلیت های پایگاه SpringerExemplar است.

exemplar3

وب‌سایت Springer Exemplar (به نشانی http://springerexemplar.com) وب‌سایتی برای آشنایی با نحوۀ به‌کار بردن صحیح واژه‌ها و عبارات مدنظر پژوهشگران در نگارش مقاله علمی به زبان انگلیسی است. این وب‌سایت زیر نظر پایگاه اطلاعاتی Springer است. «الگوی اشپرینگر»، همانطور که از نام آن پیداست، با استفاده از محتوای بیش از ۱۰ میلیون مقاله علمی و دانشگاهی، به شما الگو و سرمشقی برای نحوه بکارگیری عبارات یا جملات عمومی یا تخصصی که مد نظر شماست و می‌خواهید در مقاله خود استفاده کنید می‌دهد.

این وب‌سایت با جستجوی عبارت مدنظر پژوهشگر در بیش از ۳۰۰۰ ژورنال و حدود ۲۰۰هزار کتاب از مجموعۀ انتشارات اشپرینگر، مثال‌هایی از نحوۀ کاربرد یک کلمه یا عبارت در ادبیات علمی ارائه می‌دهد. این جستجو به‌طور جامع در موضوعات مختلف علمی شامل علوم انسانی، پزشکی، مهندسی، ریاضیات، علوم کامپیوتر، بازرگانی، حقوق، و سایر حوزه‌های دانشگاهی مربوطه صورت می‌گیرد.

exemplar

روش کار به این صورت است که پس از مراجعه به این سایت، بخشی از عبارت یا جمله یا کلمه‌ای که نحوه استفاده و بکارگیری آن را نمی‌دانید در جعبه متنی مربوطه تایپ می‌کنید. سپس می‌توانید موضوع کلی متن یا مجله‌ای که می‌خواهید در متن آن جستجو کنید را نیز به دلخواه مشخص نمایید (البته این قسمت اختیاری است).

با کلیک بر روی دکمه جستجو، فهرستی از جملات یا پاراگراف‌هایی که کلمه، عبارت یا جمله مورد جستجوی شما را بکار گرفته باشند برای شما نمایش داده می‌شود. از آنجا که این مقالات، معمولاً به خوبی مورد داوری قرار گرفته و از نظر زبان انگلیسی نیز در سطح بالایی قرار دارند، نتایج جستجو به احتمال زیاد بهترین نحوه‌ی بکارگیری عبارت مورد نظر شما را در خود دارد.